Երկօրյա պօաշտոնական այցով Կատարի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել արաբական ամենահայտնի հեռուստաընկերությանը՝ «Ալ Ջազիրա»-ին:
Զրույցի ընթացքում ՀՀ վարչապետը՝ հաղորդավարի հարցին ի պատասխան, անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմի հրադադարի շուրջ ստորագրված եռակողմ հայտարարության դրույթներին, խոսել այժմ տարվող աշխատանքների մասին ու նշել, որ հույս ունի՝ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ սահմանազատման հարցերով զբաղվող երկկողմ խմբերը առաջիկայում համաձայնության կգան և կկարողանան սահմանների սահմանագծում իրականացնել:
Այս ամենի ընթացքում, ըստ վարչապետի, շատ կարևոր է նաև սահմանների անվտանգության հարցը, որը ևս սահամնազատման հարցերով զբաղվող հանձնաժոովի մանդատի ներքո է գտնվում, քանի որ հարկավոր է կարողանալ ապահովել անվտանգություն և կայունություն ամբողջ սահմանի երկայնքով:
Ըստ վարչապետի՝ շփման երկրորդ հարթությունը հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն է ուղղված, իսկ երրորդ հարթությունը՝ տարածաշրջանային, տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների բացման մասին է:
ՀՀ վարչապետի ամբողջական հարցազրույցը՝ զուգահետ հայերեն թարգմանությամբ ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է ինքը Փաշինյանը, այն ներկայացնում ենք ստորև.