Նավթի համաշխարհային գները չորեքշաբթի առավոտյան աննշան բարձրանում են: Ներդրողները սպասում են ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի (ԴՊՀ) հունիսյան նիստի արդյունքներին, ինչպես նաեւ երկրում այդ հումքի առեւտրային պաշարների նվազմանը, վկայում են աճուրդների տվյալները:
Brent տեսակի նավթի օգոստոսյան ֆյուչերսների գինն ավելանում է 0,12 տոկոսով՝ մեկ բարելը 121,31 դոլար, WTI-ի հուլիսյան ֆյուչերսներինը՝ 0,13 տոկոսով՝ 119,08 դոլար:
Նշենք, որ աշխարհի խոշորագույն հումքային բորսաների երեկվա՝ հունիսի 14-ի առևտրային նստաշրջանների արդյունքում սահմանվել էին նավթի հետևյալ գները.
Նյու-Յորքի NYMEХ (New York Merchantile Exchange) բորսա՝ WTI (Light Sweet) տեսակի նավթի գինը նվազել է 1.35%-ով և կազմել 119.05 դոլար։ Լոնդոնի IСE (InterContinental Exchange Futures) բորսա՝ Brent տեսակի նավթի գինը նվազել է 0.54%-ով և կազմել 121.33 դոլար:
Նավթի չափման միավորը բարելն է: Մեկ բարելը կազմում է 158.98 լիտր: