«Իմ ընկեր Իլյա Յաշինը այսօր ելույթ ունեցավ Բասմանի դատարանում։
Դատարանը լսեց և նրան վերադարձրեց բանտ մինչև նոյեմբերի 26-ը։ Իլյա՝ ուժ և քաջություն: Ես հիանում եմ իմ ընկերոջով և հույս ունեմ, որ նա կտեսնի բռնապետի մահը և այս ամբողջ փտած համակարգի փլուզումը։
Եվ անպայման կարդացեք ելույթը,-գրել է ռուս լրագրող, «Дождь»-ի պրոդյուսեր Միշա Կոզիրևը։
Ելույթը ներկայացնում ենք ստորև․
«Դատավոր, դատախազ, քննիչ.
Արդեն չորս ամիս է, ինչ ինձ բանտում եք պահում։ Կարծես վերջերս ինձ ձերբակալեցին, բայց տեսեք, թե ինչքան բան է փոխվել այս ընթացքում։
Անգամ ամռանը բանակի ղեկավարության հասցեին ցանկացած քննադատություն նույնացվում էր հանցագործության հետ։ Ինչու՞ կա քննադատություն. գեներալների անմեղության մասին նույնիսկ պարզ կասկածը կարող է ձեզ բանտ տանել: Շոյգուի և Կոնաշենկովի յուրաքանչյուր հայտարարություն ներկայացվում էր որպես գերագույն ճշմարտություն, և նրանք, ովքեր համաձայն չեն, նույնացվում էին պետական հանցագործների հետ:
Բայց ի՞նչ ենք մենք հիմա տեսնում։
Միացյալ ռուսները Պետդումայում բարձրաձայն մեղադրում են պաշտպանության նախարարությանը ստի և կոռուպցիայի մեջ։ Պրիգոժինը, շրջապատված զինված դատապարտյալներով, նվաստացնում է ռուսական բանակը և ծաղրում նրա հրամանատարությունը։ Կադիրովը գեներալներին անվանում է միջակ և լկտիաբար սովորեցնում է կռվել։ Հեռուստատեսությամբ քարոզիչները համաձայնում և ակնարկում են, որ գլխավոր շտաբում դավաճաններ են տեղավորվել։
Հասկանում եմ, իհարկե, որ այս աղմուկի հիմնական խնդիրը Պուտինին պաշտպանելն է։ Բացատրեք հանրությանը, որ գերագույն գլխավոր հրամանատարը մեղավոր չէ ռազմաճակատի ձախողումների համար, նրան ուղղակի սարքել են ոչ կոմպետենտ ենթակաները։ Ամեն ինչ սովորականի պես է՝ բոյարները վատն են, իսկ ցարը, ով իրականում սանձազերծեց այս պատերազմը, լավն է։