Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Նասեր Քանաանին երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ Մյունխենի անվտանգության համաժողովը, որտեղ Իրանը և Ռուսաստանը հրավիրված չեն եղել, անցկացվում է հանուն պատերազմի, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` հղում անելով «РИА Новости»-ին:
«Մյունխենի համաժողովն անցկացվում է հանուն անվտանգության, այո՛, բայց նաև հանուն պատերազմի և ռազմատենչների շահերի բավարարման:
«Միջազգային անվտանգության» անվան տակ այդպիսի համաժողով կազմակերպել և Իրանին ու Ռուսաստանին չհրավիրել՝ նշանակում է, որ նրանք օգտվել են հնարավորությունից, որպեսզի միջազգային կարգի և անվտանգության վերաբերյալ առաջարկեն այլ մոտեցումներ», – Tasnim գործակալությունը մեջբերում է Քանաանիի խոսքը։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովը մեկնարկել է փետրվարի 17-ին. դրան երկրորդ տարին անընդմեջ չի մասնակցում ռուսական պատվիրակությունը, չնայած մի շարք քաղաքական գործիչների և փորձագետների այն մտավախություններին, թե առանց Մոսկվայի հետ երկխոսության՝ անվտանգություն կառուցելն ու խաղաղության հասնելն անհնար է։