ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հայտարարել է, թե ՀԱՊԿ-ն է ձեռքերը լվացել ու դուրս եկել Հայաստանից։
Միաժամանակ, ըստ նրա, այս պահին ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու գործընթաց չի տարվում. «Կարծես թե ՀԱՊԿ-ն է, որ Հայաստանի նկատմամբ ձեռքերը լվացել է ու դուրս եկել Հայաստանից։ Ինչ մնում է տեխնիկական կողմին և այդ գործընթացներին, հավելյալ քննարկման առարկա է։ Ճիշտ ժամանակի, պահի և հետևանքների շուրջ պետք է համալիր քննարկում լինի»,– ասել է նա։
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ին փոխարինելու հեռանկարին՝ նա ասել է. «ՀԱՊԿ-ին ինչպես փոխարինել, եթե ՀԱՊԿ-ն անգործություն է ցուցաբերում Հայաստանի նկատմամբ։ Չենք ցանկանում մի այնպիսի մեխանիզմի հետ համագործակցել, որ կրկին անգործություն կցուցաբերի»։
Խանդանյանը նաև նշել է, թե Ռուսաստանին, որպես ռազմավարական դաշնակցի, հարցադրումներ կան, որոնց պատասխանները Հայաստանը չի ստանում տևական ժամանակ։
Հարցին, թե անվտանգային համակարգը փոխելու տարբերակ քննարկվո՞ւմ է, Խանդանյանը պատասխանեց. «Հայաստանի զինված ուժերի և, ընդհանրապես, անվտանգության համակարգի բարեփոխումները պետք է շարունակվեն: Այս առումով պետք է բաց լինել՝ համագործակցելու բոլոր այն երկրների հետ, որոնք կունենան այդպիսի հետաքրքրություններ»: