Օհանավանում հուշարձանի տարածքում առկա է քարաթափման վտանգ
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը, հաշվի առնելով Օհանավանում օրերս հայտնաբերված ժայռափոր միջնադարյան դամբարանի նկատմամբ հանրային մեծ հետաքրքրությունը, տեղեկացնում է, որ հուշարձանի տարածքում առկա է քարաթափման վտանգ:
«Առաջիկայում հնավայրում կիրականացվեն հնագիտական աշխատանքներ. հուշարձանը կվկայագրվի և կներառվի նորահայտ հուշարձանների ցանկում: Մինչ այդ տարածքն այցելությունների համար փակ կլինի»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Քասախի կիրճում բնակիչներից մեկը սեփական տարածքում հողային աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերել է միջնադարյան ժայռափոր դամբարան: «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Արագածոտնի մարզային ծառայության կողմից դեպքն արձանագրվել էր, և աշխատանքները դադարեցվել էին: Քննարկվել է աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերված հնագիտական առարկաները պետությանը հանձնելու և հրատապ պեղումների անհրաժեշտությունը: