ԱԺ ութերորդ գումարման յոթերորդ նստաշրջանի հերթական նիստին Կառավարության կողմից ներկայացված «Ոստիկանության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քվեարկության դրված որոշումն ընդունվեց։
Գեղամ Մանուկյանը հայտնեց, որ այս նախագիծն աննախադեպ է Հայաստանի պատմության մեջ, քանի որ Արդարադատության նախարարության Անձնական տվյալների պաշտպանության գործկալությունն ամբողջովին բացասական կարծիք է տվել այս նախագծին, որն առնչվում է ՀՀ ցանկացած քաղաքացու․
«Այս օրենքն ընդունվելուց հետո մեր հայրենակիցները 24-ժամյա ռեժիմով ուղիղ ռեժիմով գտնվելու են ոստիկանության հսկողության տակ, մտան դեղատուն, խանութ և այլն»,-նշեց նա։
Նախագծի համաձայն՝ ոստիկանությունը 24/7 ռեժիմով հասանելիություն կունենա մի շարք տնտեսվարողների տեսահսկման համակարգերին։
Առաջարկվում է՝
– մի շարք կազմակերպությունների և տնտեսավարողների համար սահմանել պարտականություն՝ շինության մուտքը և բոլոր կողմերը դրսից ապահովելու տեսահսկման համակարգերով,
– շտապօգնության մեքենաների և ուղևորափոխադրում իրականացնող ավտոբուսների ու միկրոավտոբուսների ուղևւորասրահները ևս տեսահսկման համակարգերով ապահովել:
Ըստ նախագծի՝ Ոստիկանությունն անհրաժեշտության դեպքում իրավունք կունենա պահանջել և ստանալ տեսահսկման համակարգերի տեսագրությունները, ինչպես նաև ունենալ հասանելիություն այդ համակարգերին ամենօրյա 24-ժամյա իրական ժամանակի ռեժիմով: