Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության՝ սեպտեմբերի 12-ի նիստին անդրադարձավ «Հրազդան» ՋԷԿ-ի հարակից տարածքում պայթյունին՝ խնդրելով պարզաբանել, թե ինչ է արել այս մասով տեսչական մարմինը նախքան պայթյունը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Պետրոս Մարտիրոսյանը պարզաբանեց՝ տեսչական մարմինը ստուգումներն իրականացնում է երկու տարբերակով՝ պլանային, երբ ռիսկի վրա մեթոդաբանություն է մշակվում, տարեկան ծրագրով ստուգվում է, և ոչ պլանային՝ դիմումների ու բողոքների դեպքում, այսինքն՝ երբ տնտեսվարողն ուզում է իր կառուցած շինության ավարտական ակտը ստանալ և գործունեություն իրականացնել։
«Կոնկրետ այս դեպքում երկու ուսումնասիրություն է տեղի ունեցել, նշված տնտեսվարողն արտադրական վտանգավոր օբյեկտի ռեեստրում գրանցված չի եղել, և մի շարք այլ խնդիրներ են արձանագրվել, մասնավորապես՝ հրդեհի ինքնաշխատ համակարգ ներդրված չի եղել: Տնտեսվարողը դիմել է, որ ստանա ավարտական ակտ-եզրակացություն:
Գնացել, ուսումնասիրել ենք, արձանագրել ենք մի շարք խախտումներ, և երկու անգամ մերժվել է դրական եզրակացությունը, այսինքն՝ անվտանգային խախտումներ են եղել, և դրանք վերացված չեն եղել»,- ասաց նա և հավելեց, որ եզրակացությամբ նշվել է, որ մինչև այս խախտումները չշտկվեն, շահագործման թույլտվություն չեն կարող ունենալ և չեն կարող շահագործել ձուլարանը: