Իրանն ու Հայաստանը քննարկել են էլեկտրաէներգիայի ներմուծման ավելացման հարցը
Իրանի և Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի արդյունաբերության ներկայացուցիչները շաբաթ օրը քննարկել են 2026 թվականի ամռանը էլեկտրաէներգիայի ներկրումն ավելացնելու հարցը, հաղորդում է Mehr-ը։
Իրանի և Հայաստանի միջև էլեկտրաէներգետիկ ցանցերի շահագործման համատեղ կոմիտեի 5-րդ նիստը տեղի է ունեցել Երևանում, որին մասնակցել են Իրանի էներգետիկայի նախարարի տեղակալը՝ էլեկտրաէներգետիկ ցանցի ռազմավարության հարցերով, և Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկ համակարգի օպերատորի գլխավոր տնօրեն Նարեկ Ապիտոնյանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի փոխանակման, գազի և էլեկտրաէներգիայի փոխանակման ոլորտներում հետևողական համագործակցության պատմությունը և դրանց հետ կապված հարցերը։
«Հանդիպումը չափազանց կարևոր է՝ հաշվի առնելով երկու երկրների միջև էներգետիկ փոխանակման ռազմավարական դիրքը և էլեկտրաէներգետիկ ցանցերի շահագործման օպերատիվ համակարգման կատարելագործման անհրաժեշտությունը»։
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը լայն համագործակցություն են հաստատել էլեկտրաէներգիայի փոխանակման, ինչպես նաև գազի և էլեկտրաէներգիայի փոխանակման ոլորտում»,-նշվում է հաղորդագրության մեջ։