Այսօր հայտնի դարձավ՝ ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել:
ՀԺ-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը փոխանցել է, որ ՀՀ դատական օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանվում է, որ քրեական վարույթի շրջանակում դատավորի նկատմամբ գործողությունները կատարվում են՝ առավելագույնս ապահովելով մինչդատական քրեական վարույթի գաղտնիությունը, դատավորի հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքը՝ բացառելով դատավորի գործունեությանը ուղղակի կամ անուղղակի որևէ միջամտություն.
«Ելնելով վերոնշյալ իրավակարգավորումներից՝ հարուցված քրեական գործի, դրա շրջանակներում իրականացվող գործողությունների մասին հավելյալ տեղեկատվություն չի տրամադրվում»,- նշեց Աբրահամյանը:
Նշենք նաեւ, որ «Դատական օրենսգրքի» 165-րդ հոդվածի համաձայն՝ դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու դեպքում նրա լիազորությունները կասեցվում են: Կասեցվելու դեպքում, 84-րդ հոդվածի 13 կետի համաձայն, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պարտականությունները կատարում է տարիքով ավագ անդամը: ԲԴԽ ամենատարիքով անդամն այս պահին Գագիկ Ջհանգիրյանն է: