Արդյոք մեզ պե՞տք է երկար ծերություն: Այս մասին խոսում է , Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական ​​համալսարանից առաջատար հետազոտող Մաքսիմ Սկուլաչևը․
Սերգեյ Մեդվեդև. Իմ մանկության տարիներին կար մի արտահայտություն. «Խորհրդայինների հաջորդ սերունդը կապրի կոմունիզմի տակ»: Իսկ հիմա մենք կարող ենք այն վերափոխել. «Ռուսների հաջորդ սերունդը կապրի հարյուր տարի կամ ավելի»: Երկարակեցությունը հորիզոնում է, չնայած կորոնավիրուսային համաճարակին, որը, հավանաբար, մի քանի տարի հետ կտանի մեր կյանքի տևողությունը: Համաշխարհային իմաստով, միտումը դեռ անկասելի է, երկարակեցությունը կլինի ավելի ու ավելի բարձր:
Պնդում կա, որ մինչև 2045 թվականը մարդկային կյանքի տևողությունը կաճի գրեթե մինչև 145 տարի: Արդյո՞ք Ռուսաստանի առողջապահության և սոցիալական ապահովության համակարգը կկարողանա հաղթահարել դա: Ո՞րն է լինելու այս երկարակեցության գինը հասարակության համար, արդյոք մենք չենք վերածվելու հիվանդ ծերերի հասարակության: Մենք պե՞տք է այդքան ձգտենք որևէ ձևով երկարացնել կյանքը: «Ազատություն» ռադիոյի հյուրն է Մոսկվայի պետական ​​համալսարանի կենսաբանության ֆակուլտետի առաջատար գիտաշխատող Մաքսիմ Սկուլաչեւը: