ԵՄ-ն պատրաստ է աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ «զինված ուժերի հետքաշման համար»։ Twitter-ի իր էջում նման հայտարարություն է արել Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին հունվարի 11–ի գրանցված միջադեպերին:
Կլաարը, մեկնաբանելով իրավիճակը, հաստատել է Եվրամիության պատրաստակամությունը աջակցություն ցուցաբերել սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման հարցում, ինչպես նաև խորը մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ:
«Խորապես մտահոգված եմ սահմանին նոր միջադեպերի և զոհերի մասին լուրերով։ Կարևոր է, որ կողմերը նվազեցնեն էսկալացիան և լիովին կիրառեն առկա մեխանիզմները, մասնավորապես, նման դեպքերում օգտվեն թեժ գծից, որը ստեղծվել է 2021 թվականի նոյեմբերին ԵՄ-ի հովանու ներքո», – գրել է Կլաարը Twitter-ի իր էջում: