Ավստրալիան և Նիդեռլանդները դատի են տվել ՌԴ-ին
Ավստրալիան և Նիդեռլանդները դատի են տվել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ 2014 թվականին Դոնբասի երկնքում Boeing MH17 ինքնաթիռի կործանման համար միլիոնավոր դոլարների փոխհատուցում ստանալու համար։ Այս մասին հայտարարել է Ավստրալիայի ԱԳՆ ղեկավար Մարիս Փեյնը։ Կործանման հետևանքով զոհվել են ինքնաթիռում գտնվող բոլոր 298 մարդիկ, հիմնականում՝ Նիդեռլանդների քաղաքացիներ։
«Մենք կօգտագործենք բոլոր հնարավոր միջոցները Ռուսաստանին պատասխանատվության ենթարկելու համար: Ռուսաստանի Դաշնության հրաժարումը պատասխանատվություն ստանձնել MH17 չվերթի խոցման մեջ իր մասնակցության համար անընդունելի է, և Ավստրալիայի կառավարությունը չի բացառում որևէ իրավական ճանապարհ արդարադատության իրագործման համար: Ասված է Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախարար Սքոթ Մորիսոնի, փոխվարչապետ Բարնաբի Ջոյսի և գլխավոր դատախազ Միշելիա Քեշի համատեղ հայտարարության մեջ։
Այս գործով մեղադրյալներն են ԱԴԾ պահեստազորի գնդապետ Իգոր Գիրկինը (Ստրելկով), ԳՇՎ-ի պաշտոնաթող ավագ սպա Սերգեյ Դուբինսկին և օդադեսանտային պահեստի փոխգնդապետ Օլեգ Պուլատովը։ Չորրորդ մեղադրյալը «ԴԺՀ» հետախուզական ստորաբաժանման հրամանատար Լեոնիդ Խարչենկոն է։ Նրանցից ոչ ոք չի ներկայացել դատարան։ Պուլատովը միակն է, ում պաշտպանում են դատավարությանը։ Նրանք մեղադրվում են Նիդեռլանդների Քրեական օրենսգրքի 168-րդ և 289-րդ հոդվածներով՝ ինքնաթիռի դիտավորյալ ոչնչացման և սպանության մեջ: Դատախազությունը պահանջել է ցմահ ազատազրկում Գիրկինի, Դուբինսկու, Պուլատովի և Խարչենկոյի համար։