Ամենևին զարմանալի չէ, որ շարժման շատ անդամներ վարքուբարքով բացարձակ չեն տարբերվում իրենց առաջնորդից. քաղաքական խոսքի փոխարեն’ վիրավորանք, բացատրության փոխարեն’ հոգեխանգարմունք։
Նոնսենս 1. Շարժման առաջնորդը գալիս է «վճռական» հանրահավաքի առանց քաղաքական խոսքի։
Նոնսենս 2. Շարժման առաջնորդը լրագրողի տված հարցը կամ մի քանի անգամ ձեռնարկած շատ կոռեկտ փորձը` ստանալու շատ տարրական հարցի պատասխանը, համարում է «չափերից դուրս գալ» կամ «նազոյլիվստ»։
Նոնսենս 3. Շարժման առաջնորդը բացատրություն չունի, թե այսքան բազմապիսի դիմակահանդեսից հետո ինչու է Նիկոլ Փաշինյանն իր տեղում։
Հետգրություն.
ամենևին զարմանալի չէ, որ շարժման շատ անդամներ վարքուբարքով բացարձակ չեն տարբերվում իրենց առաջնորդից. քաղաքական խոսքի փոխարեն’ վիրավորանք, բացատրության փոխարեն’ հոգեխանգարմունք…
Այսօր հանրահավաքի մեկնարկի պահին Տերյան-Բայրոն խաչմերուկում պայմանավորված էի մարդ հանդիպել։ Երեք գերշպարված (գրեթե պատի ծեփի հաստության մակիաժով), պլպլան ալ կարմիր շրթներկով, գեղամեջի շորերը հագած 50-60-ի միջակայքի երեք լաոուհի Բայրոնով սուրում էին դեպի Ֆրանսիայի հրապարակ։
Իմ կանգնած վայրը մի քանի մետր անցնելուց հետո նրանցից մեկը լսելի ձայնով, ըստ որում` առաջնորդի նման բերանը ծռելով ու քուչայի ակցենտով նետեց’ «աղչի ինքը չի՞»։ Սուրացող մյուս լաոուհին էլ` «հա բա ինչ ա, աղչի, թաղեմ սորոսականներին», ու արդեն մոտ 20 մետր հեռավորության վրա շարունակում էր Սորոսին թաղել-հանել։ Հետեից խնդալով նետեցի` տիկին, քաղաքամեջում ես, ոչ թե քուչայում…
Լսեց ու շարունակեցին երեքով անհավասարակշիռ չճալ, մենախոսել, կողքինների վրա թողնելով հոգեխանգարվածի տպավորություն. Այդ պահին նրանց կողքով դեպի իմ ուղղությամբ երիտասարդ աղջիկ և տղա էին անցնում։ Տղան զարմացավ անհավասարակշիռ տիկնանց պահվածքից ու աղջկան հարցրեց’ «խախտվա՞ծ էին,Էդ ինչ էին անում»:
Աղջիկը ծիծաղեց ու ասեց` ինչ որ Սորոսին էին թաղում-հանում…Ահա, ձեր հասարակության կարծիքը ձեր մասին, երբ ձեզ անգամ մարդամեջ դուրս գալիս պահել չգիտեք…
Գրել է քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը։