«Իմ եզրակացությունը, որը հիմնված է տարբեր հակամարտությունների եւ հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերլուծության վրա, այն է, որ համաշխարհային անվտանգության եւ խաղաղության բանալին ժողովրդավարությունն է։ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն այս փուլում դեռ մարդու իրավունքների խնդիր է»։
Այս մասին ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում «Անվտանգության նոր մարտահրավերները Եվրոպայում. Եվրոպայի խորհրդի դերը» թեմայով քննարկման ընթացքում ասել է ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչ Արուսյակ Ջուլհակյանը՝ շարունակելով.
«Այս ամենի համատեքստում ակնհայտ է դառնում, որ նման հակամարտությունները պետք է լուծվեն հօգուտ ժողովրդավարության, քանի որ ժողովրդավարական հասարակությունները հակամարտություններ չեն առաջացնում։ Նրանք լուծում են կոնֆլիկտները։
Ժողովրդավարական հասարակությունում նույնիսկ ամենաբարդ հարցերը հեշտությամբ կարող են լուծվել, եթե երկու կողմերի նպատակը խաղաղությունն է, եթե երկու կողմերն իսկապես ձգտեն խաղաղության, ապա ամենահրատապ խնդիրները կգտնեն իրենց լուծումը։ Բայց երբ հակադրում ենք այս երկու համակարգերը՝ ժողովրդավարությունը եւ ինքնավարությունը, պարզ է դառնում, որ մի կողմից գործ ունենք խաղաղության իրական ցանկության, իսկ մյուս կողմից՝ խաղաղության ոգեշնչման իմիտացիայի հետ, ինչը ընդամենը փորձ է գոհացնել միջազգային հանրությանը:
Այդ իսկ պատճառով ժողովրդավարական հասարակությունների համար այդքան դժվար է հասնել խաղաղության։ Եվրոպայի խորհուրդը պետք է լինի նորաստեղծ, զարգացող, երիտասարդ դեմոկրատական երկրների կողքին։
Եվրոպայի խորհուրդը պետք է ապացուցի այն հասարակություններին, որոնք բռնել են ժողովրդավարության ուղին, որ խաղաղության անհրաժեշտության պնդումը ճիշտ է։ Մենք չպետք է թույլ տանք, որ ավտորիտար ռեժիմները հասնեն իրենց նպատակին»,-ասել է Ջուլհակյանը։