Այսպիսի ֆինանասական աջակցություն սպորտին պետությունը երբեք չի արել․ Կ․ Գիլոյան
Թիվ 1 ստուդիան հյուրընկալել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանին։
Պարոն Գիլոյանը նշեց, որ այս տարի հոկտեմբերին, Երևանում՝ մարզահամերգային համալիրում կայանալու է Սամբոյի պատանիների, երիտասարդների և վետերանների աշխարհի առաջնություն, ենթադրում ենք 70 երկրի մասնակցություն, ենթադրում ենք 1000֊1500 ավել մարզիկ֊մարզիչների Հայաստան գալը։ Պատկերացրեք ինչ մասշտաբի մասին է խոսքը և դա այն պարագայում, որ մենք չէինք անցակցնում ոչինչ, մենք դուրս էինք մնացել աշխարհի սպրոտային քարտեզից։
«Բանակցում ենք կրկին մարզաձևերի Եվրոպայի առաջնություններ անցկացնելու համար։ Խնդիր ենք դրել ըմբշամարտից որևէ մեծ մրցում բերել։ Վերադարձնելու ենք Հայաստանը աշխարհի սպորտային քարտեզ։ Մենք արդեն մարզահամերգային համալիրի մեկնարկային անունը կարծես թե ետ բերեցինք։ Մարզահամերգյաինը, դարձել էր համերգային համալիր, հիմա մարզա տերմինը հետ ենք բերել»,- ընդգծեց նա։
Պարոն Գիլոյանը նշեց, որ կարծես թե կամաց֊կամաց ետ ենք բերում կորցրածը, այն ինչ փոշիացրել ենք տարիների ընթացքում, մի քիչ ժամանակ է պետք, որ արդյունքները երևան, մի փոքր համբերություն մոտ ապագայում մենք ավելի մեծ հաջողություններից կխոսենք։