Թուրքիան մեղադրում է Հունաստանին F-16-ների դեմ S-300-ներ օգտագործելու համար․ Աթենքը հերքում է. news.am
Թուրքական Anadolu պետական լրատվական գործակալությունը, հղում անելով ՊՆ աղբյուրներին, գրել է, որ Հունաստանի զինված ուժերը սադրանք են իրականացրել Էգեյան և Արևելյան Միջերկրական ծովերում առաքելություններ իրականացնող թուրքական ռազմական ինքնաթիռների դեմ՝ օգտագործելով S-300 ՀՕՊ համակարգեր։
«Միջադեպը տեղի է ունեցել օգոստոսի 23-ին, երբ Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի F-16 ռազմական ինքնաթիռները թռչում էին Էգեյան և Արևելյան Միջերկրական ծովի միջազգային օդային տարածքում»,- հայտնել են նախարարությունից և հավելել, որ, չնայած սադրանքին՝ թուրքական օդանավն ավարտել է իր ծրագրած առաքելությունը ու ապահով վերադարձել իր բազաը։
Հունաստանի պաշտպանության նախարարությունը, իր հերթին, կտրականապես հերքել է Թուրքիայի հայտարարությունները՝ դրանք անվանելով առասպելներ և տարածաշրջանում լարվածություն ստեղծելու Թուրքիայի ձախողված փորձերի մաս։
Ըստ հունական լրատվամիջոցների՝ միջադեպը տեղի է ունեցել օգոստոսի 23-ին Էգեյան ծովի վրա՝ միջազգային օդային տարածքում։
Թուրքական ռազմական ինքնաթիռները մտել են Հունաստանի օդային տարածք՝ պարզելու S-300 ՀՕՊ համակարգերի գտնվելու վայրը, սակայն Հունաստանը խափանել է նրանց թռիչքը՝ թույլ չտալով կատարել առաջադրանքը։