ՀՀ-ում կարող է այս կամ այն որոշում կայացվի, որով ոչ արդիական և մրցունակ տեխնոլոգիաների համար գումար հատկացվի․ սա մահացող գործիք է, որը չի կարող մրցունակ լինել։ Ես լսել եմ, որ ՀՀ-ում ցանակնում են գազով ավտոբուս բերել, որը , այո՛, 2015թ․-ին շատ լավ տարբերակ էր։ Բյուջեի ծախսային մասին անդրադառնալով՝ նշեց ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը՝ խոսքը ուղղելով նույն խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանին։
«Անհրաժեշտ է այնպիսի կետ ունենալ, որով եթե ֆինանսների նախարարությունը տեսնում է, որ դա մրցունակ չի, արդիական չի և ապագայում խնդիր է առաջացնելու, ապա ունենա վետոյի իրավունք»։
Սրան ի պատասխան՝ Թունյանը ասաց, որ ամեն ինչ այս տրամաբանությունն էլ պիտի կատարվի, պետք է ունենալ ռազմավարություն, դրանից բխող նպատակներ, նպատակներից բխող բյուջ․ դա պետք է նախարարությունները ներկայացնեն Ֆինանսների նախարարությանը, որն էնայի ինչքանով է այն արդիական և արժե ֆինանասվորում տալ։
Սուքիասյանը կարևորեց այն, որ այս ամենի համար պետք է մասնագիտական կառույցի հետ ամնօրյա փորձագիտական աշխատանք, որին ի պատասխան Թունայանը կարևորեց այս փորձագետների աշխատավարձի հարցը։