Զապորոժիե ԱԷԿ-ը հոսանքազրկվել է
Նոյեմբերի 23-ի կեսօրից հետո կցված Էներգոդար քաղաքի մոտ գտնվող Զապորոժիեի ատոմակայանը անջատվել է արտաքին էլեկտրամատակարարումից։ Այս մասին հայտարարել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) ղեկավար Ռաֆայել Գրոսսին։
Կայանը էլեկտրաէներգիայի է անցել վթարային դիզելային գեներատորներից՝ ապահովելու ռեակտորի սառեցման համար անհրաժեշտ էներգիան և «միջուկային անվտանգության և անվտանգության այլ կարևոր գործառույթներ», – ասել է Գրոսին՝ վկայակոչելով ՄԱԳԱՏԷ-ի աշխատակիցներին, որոնք աշխատում են Զապորոժժյա ԱԷԿ-ում:
Ըստ ՄԱԳԱՏԷ-ի պաշտոնյաների՝ կայանը կորցրել է արտաքին էլեկտրամատակարարման հասանելիությունը տեղական ժամանակով 15:30-ին՝ Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքի վրա զանգվածային հրթիռային հարձակման մասին հաղորդումներից հետո:
Ուկրաինական «Էներգոատոմը» և Ռուսաստանի կողմից նշանակված «Էներգոդար»-ի իշխանությունները նույնպես հայտարարել են, որ Զապորոժժիայի ատոմակայանը հոսանքազրկված է։
Նոյեմբերի 23-ի ցերեկը ուկրաինական էներգետիկ օբյեկտների վրա հրթիռային հարձակման ժամանակ, ինչպես հայտնել է Էներգոատոմը, երկրի էներգահամակարգում հաճախականության նվազման պատճառով վթարային պաշտպանությունն աշխատել է Ռիվնե, Հարավուկրաինական և Խմելնիցկի ատոմակայաններում՝ պայմանավորված. որն ավտոմատ անջատել են ատոմակայանի բոլոր էներգաբլոկները։ Կայանները շարունակել են աշխատել նախագծային ռեժիմով՝ առանց էլեկտրացանցերի համար էլեկտրաէներգիա արտադրելու։
Պատերազմի ժամանակ Զապորոժժիայի ԱԷԿ-ը մի քանի անգամ անջատվել է ազգային էլեկտրացանցից, վերջին անգամ՝ նոյեմբերի սկզբին (այն ժամանակ արտաքին էլեկտրամատակարարումը վերականգնվել է երկու օրից)։