Մի քանի փուլով ցանկանում ենք խթանել թվային փոխակերպումը. Քերոբյան
Մենք մի քանի փուլով ցանկանում ենք խթանել թվային փոխապերպումը Հայաստանում: Այս մասին այսօր՝ մարտի 10-ին, Երեւանում ընթացող «ԴիջիԹեք-2022» համաժողովում՝ իր խոսքում նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Նա ընդգծեց, որ առաջին փուլով ընկերություններին հնարավորություն կտան հասկանալ, թե իրենց ընկերություններին ինչ կարող է տալ թվային փոխակերպումը, հաջորդ փուլը վերաբերում է ընկերությունների ինովացիոն ներդրումային ծախսերի սուբսիդավորմանը՝ դրանով նպաստելով նորարարությունների ներդրմանը ընկերություններում:
Վահան Քերոբյանի խոսքով՝ շատ կարեւոր է հայտնի ընկերությունների մուտքը Հայաստան, որի ուղղությամբ նույնպես աշխատանքներ են իրականացնում:
Նախարարը նաեւ հայտարարեց, որ ինովացիաները եւ դրանց ներդումը տնտեսության մեջ իրենց հետ բերելու են ոչ միայն արդյունավետության բարձրացում, ինչը գործող կառավարության առաջնահերթություններից է տնտեսության բոլոր ոլորտներում, այլեւ թափանցիկություն, հաշվետվողականություն, նաեւ նպաստելու են օրենքի իշխանության հաստատմանը, ազատություններին:
Վահան Քերոբյանը շեշտեց, որ կառավարությունը շեշտը դնում է տնտեսության արդիականացման, սարքերի, սարքավորումների, տեխնոլոգիաների նորացման, ինստիտուտների արդականացման վրա: Բացի այդ, կառավարությունը բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներին սուբսիդավորելու ծրագիր է իրականացնում: