Զատուլինը սկանդալային դրվագ է անվանել Հռոմի ստատուտի ճանաչումը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պահվածքը Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից հետո վկայում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները խզելու և Արևմուտքի հետ մերձեցման կուրս գնալու նրա ցանկության մասին, սակայն Մոսկվան չպետք է խաչ դնի այս տարածաշրջանին. Այս մասին NSN-ին հայտնել է Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահը։
Մարտի 24-ին Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը ճանաչեց Հռոմի կանոնադրությունը երկրի սահմանադրությանը համապատասխանող։ Միջազգային քրեական դատարանը, որը նախկինում ստեղծված էր այս կանոնադրությամբ, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու օրդեր է տվել։
«Հայաստանի իշխանությունները շարժվում են Արևմուտքի հետ մերձեցման և Ռուսաստանից հեռանալու ընտրված ճանապարհով, թեև Ղարաբաղի հայերի անվտանգության հարցում ամեն ինչը կապված է Մոսկվայի հետ։ Բայց փաստն այն է, որ Հայաստանի գործող իշխանությունը հանձնել է այս տարածքը։ Ինքը՝ վարչապետը, Ղարաբաղի հայերին յուրային չի համարում։ Ընդհակառակը, սա ժողովրդի կասկածելի մասն  է համարում, որը ժամանակին  մուտքի տոմս է տվել Ռոբերտ Քոչարյանին, Սերժ Սարգսյանին, այսինքն՝ նրա քաղաքական կյանքի մրցակիցների »,-ասել է Զատուլինը։
Պատգամավորը սկանդալային դրվագ է անվանել Հռոմի ստատուտի ճանաչումը և հորդորել սպասել վավերացման վերաբերյալ խորհրդարանի որոշմանը։
«Սա ակնհայտ սկանդալային դրվագ է։ Այժմ ուկրաինական ալիքների բոլոր անկյուններում ակտիվորեն հնչում է Հայաստանի դիրքորոշումը։ Դաշնակիցները, իհարկե, այդպես չեն վարվում։ Իսկ այսօրվա հարաբերությունների այս վիճակը հաստատելու համար բավական է միայն այս որոշումը։ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը «գլխատվեց» Փաշինյանի կողմից, նրա նախկին ղեկավարությունը պաշտոնանկ արվեց և ահաբեկվեց:
Այդ պատճառով էլ ցանկացած փորձ՝ ձևացնելու, թե այն անկախ մարմնի որոշումն է, ուղղակի ծիծաղելի է։ Հիմա Հռոմի ստատուտը պետք է վավերացվի կամ չվավերացվի խորհրդարանի կողմից, իսկ նման որոշում կայացնելուց հետո ընդհանրապես կասկած չի մնա։ Միևնույն ժամանակ, իշխանությունները ձևացնում են, թե դա անհրաժեշտ է Ադրբեջանի դեմ պայքարելու համար, բայց իրականում, ինչպես տեսնում ենք, դա արվում է նոր ընկերներին՝ Շառլ Միշելին և վարչապետ Փաշինյանի մյուս զրուցակիցներին հավատարմություն ցուցաբերելու համար»,-հավելեց Զատուլինը։
Միաժամանակ նա կարծիք է հայտնել, որ ստեղծված իրավիճակում Ռուսաստանը չպետք է զիջի ազդեցությունը տարածաշրջանում։ Ըստ պետդումայի պատգամավորի՝ այդ հարցն ավելի մեծ ուշադրություն է պահանջում ՌԴ իշխանությունների կողմից։