«Ֆիզիկական հնարավորությունները ոչինչ են, եթե չունես հոգու թռիչք», հենց այս խորագրով էլօգոստոսի 12-ին Գյումրիում տեղի ունեցավ հաշմանդամություն ունեցող անձանց ազգայիներաժշտության «Ճախրուկ» ամենամյա միջազգային 3-րդ փառատոնը:
Փառատոնի ընթացքում բոլոր մասնակիցները Ճախրուկի խորհրդանշական «Հոգու թռիչք» կտավ ստեղծելու փոխարեն նկարել են աչքի քանդակի վրա, որի NFT տարբերակը կստեղծվիև կտեղադրվի ftNFT հարթակում, իսկ վաճառքից առաջացած գումարը կուղղվի Ճախրուկներիմշակութային գործունեության ընդլայնմանը խնամքի հաստատություններում:
Akneye-ը նորարական արվեստի ներկայացման ևս մեկ հնարավորություն է: Իր տեսակի մեջյուրօրինակ քանդակները ցուցադրվել են աշխարհի բոլոր մայրցամաքներում միջազգայինԷքսպոների և ցուցահանդեսների ընթացքում: Նախաձեռնությունը հավասար պայմաններ էստեղծում ինչպես փորձառու արվեստագետների համար, այնպես էլ՝ սկսնակների:
Փառատոնի հյուրերն էին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար ՆարեկՄկրտչյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ու ՀՀ գլխավորդատախազ Աննա Վարդապետյանը, ովքեր նույնպես մասնակցեցին Akneye աչքի քանդակինկարազարդմանը: