Ըստ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի՝ խորհրդարանական նիստերն անցնում են երկրի համար բարդ ռազմաքաղաքական պայմաններում, երբ հարևանների կողմից շարունակվում են ճնշումներն ու պարտադրանքները․
«Մեզ համար Արցախի հարցն ամենացավալին է և չի վերջացել․ արցախյան հակամարտությունը չի ավարտվել։ Ադրբեջանն իր հանցագործ գործողություններով անցած տարի բռնաթափեց ողջ Արցախը և դրա համար պետք է պատասխան տա։ Այսօր հակառակն է արվում. Ադրբեջանը, լինելով ագրեսոր երկիր, փորձում է ՀՀ-ի վրա դնել ագրեսոր երկրի վրա դրվող բոլոր պատժամիջոցները»,- ասել է նա՝ հիշեցնելով, որ մեկ տարի առաջ այս օրերին հայաթափվեց ԼՂ-ն։
Ըստ Օհանյանի՝ խաղաղություն չեն մուրում, այն պետք է լինի արժանապատիվ։ Նա տեսակետ է հայտնել, որ խաղաղության գործընթացը միակողմանի պարտադրանքի և ճնշումների արդյունք է. «Ադրբեջանի այս հռետորաբանության իրավիճակում շատ դժվար է մտածել խաղաղության մասին։ «Խաղաղության պայմանագիրը» պարզապես խաբկանք է․ այն շեղում է իրողություններից»։