Սերբիայում ցուցարարները՝ հիմնականում ուսանողներ, երկուշաբթի արգելափակել են մայրաքաղաք Բելգրադի խոշորագույն տրանսպորտային հանգույցը, որը հայտնի է որպես Ավտոկոմանդա: Ինչպես հաղորդում են տեղական ԶԼՄ-ները, ցուցարարները խոստացել են 24 ժամով փակել մայրուղին:
Սրա համար առիթ է դարձել Նովի Սադում տեղի ունեցած ողբերգությունը, որտեղ անցյալ տարվա նոյեմբերին կայարանի շենքի տանիքի փլուզման հետևանքով 14 մարդ էր զոհվել: Այդ ժամանակվանից ի վեր Սիրիայում հակակառավարական ցույցեր են անցկացվում՝ պահանջելով պատժել մեղավորներին (և դա այն դեպքում, երբ ոստիկանությունը վաղուց ձերբակալել է մի շարք կասկածյալների, այդ թվում՝ քաղաքաշինության նախկին նախարարին):
Սերբիայի նախագահ Վուչիչի խոսքով՝ այդ ակցիաները ֆինանսավորվում են արտերկրից և ուղղված են օրինական իշխանության տապալմանը: Երկրի ղեկավարը խոստացել է, որ հանրապետության իշխանությունները վճռականորեն կդիմակայեն դրան՝ օգտագործելով բոլոր թույլատրելի և ժողովրդավարական միջոցները:
Այս պահին հաղորդվում է, որ նախագահը խոստացել է փոխել կառավարության կազմը և շուտով հրաժարական կներակայացնի վարչապետ Միլոշ Վուչևիչը։