Մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանը և ԵՄ-ը կվերացնեն վնասակար դրույթները. Ադրբեջանի ԱԳՆ
Պաշտոնական Բաքուն լուրջ մտահոգություն է հայտնել Բրյուսելում գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստի արդյունքներով ստորագրված «ԵՄ-Հայաստան գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» փաստաթղթի բովանդակության վերաբերյալ:
Ադրբեջանի ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ ընդգծվում է, որ փաստաթուղթը հակասում է հետկոնֆլիկտային իրողություններին և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի օրակարգին:
Ըստ Բաքվի՝ օրակարգը խորը մտահոգություն է առաջացնում և վնասում Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև համագործակցության հեռանկարներին:
«Փաստաթղթի ներածական մասում և մի քանի այլ բաժիններում «Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների հետևանքով տեղահանված ղարաբաղցի հայեր» արտահայտության օգտագործումը, որը վերաբերում է մեր երկրից Հայաստան կամավոր գաղթած հայ բնակիչներին՝ Ադրբեջանի կողմից ներկայացված վերաինտեգրման ծրագրի մերժումից հետո, և այս հարցի սահմանումը որպես ԵՄ-ՀՀ գործընկերության առաջնահերթություն, ինչպես նաև այս կատեգորիայի անձանց «փախստականների» կարգավիճակում ներառումը, Ադրբեջանի նկատմամբ կողմնակալության հստակ օրինակ է։
Ավելին, տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորմանը ԵՄ-ի հնարավոր ներդրման վերաբերյալ բաժնում փաստաթղթում հստակորեն նշվում է Միջազգային դատարանի բոլոր համապատասխան որոշումների լիարժեք, անհապաղ և արդյունավետ իրականացման աջակցության մասին, որը հստակորեն վերաբերում է Հայաստանի՝ Ադրբեջանի դեմ ներկայացված հայտնի պահանջներին։
Մարդկության դեմ հանցագործությունների և պատերազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվող և դատապարտված հայազգի անձանց «բանտարկյալների» ցուցակում ներառելը և նրանց ազատ արձակմանը առաջնահերթություն տալը իրականության լուրջ աղավաղում է»,- ասվում է Բաքվի տարածած հայտարարության մեջ։
Նշվել է նաև, որ չնայած ԵՄ-ՀՀ փաստաթղթում Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը աջակցող բազմաթիվ դրույթներին, որոնք տարածաշրջանային կոնսենսուս չունեն, չափազանց մտահոգիչ է, որ մեծ նշանակություն ունեցող «Թրամփի ուղի» (TRIPP) նախագիծը նույնիսկ չի հիշատակվել։
«Այս իրավիճակը կասկածի տակ է դնում Հայաստանի լրջությունը Վաշինգտոնում ստորագրված TRIPP համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարման հարցում և ԵՄ-ի կողմից այս նախագծին հայտարարված աջակցությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանական կողմը նշել է ևս մեկ մտահոգություն, ըստ որի՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նախաստորագրված համաձայնագրի նախագծի 7-րդ հոդվածում կողմերն ունեցել են պարտավորություն՝ չտեղակայել որևէ երրորդ կողմի ուժեր իրենց ընդհանուր սահմանին, իսկ ԵՄ մոնիտորինգային առաքելության պահպանումը ևս հակասում է սրան։
«Մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանը և ԵՄ-ը կձեռնարկեն կոնկրետ քայլեր՝ վերացնելու այս վնասակար դրույթները, որոնք չեն արտացոլում ներկայիս իրականությունը։ Մեր կողմից մենք կշարունակենք ուշադիր հետևել իրավիճակին և անել անհրաժեշտ եզրակացություններ»,- ընդգծել են Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից։