Զելենսկու սպառնալիքներին ի պատասխան՝ Չինաստանը կոչ է արել Ուկրաինային ուղղել իր սխալները
Այսօր, ի պատասխան Վլադիմիր Զելենսկու սպառնալիքների՝ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու չինական քաղաքացիների և ընկերությունների դեմ՝ Ռուսաստանին հակամարտության մեջ ենթադրաբար օգնելու համար, Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Լին Ցզյանը կոչ է արել Կիևին ուղղել իր սխալները՝ նշելով, որ Պեկինը մտադիր է պաշտպանել իր բիզնեսի և քաղաքացիների շահերը։
«Չինաստանը հետևողականորեն դեմ է միջազգային իրավունքը խախտող և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից չհաստատված անօրինական միակողմանի պատժամիջոցներին», – ասել է Լին Ցզյանը ճեպազրույցի ժամանակ՝ խնդրվելով մեկնաբանել Վլադիմիր Զելենսկու խոսքերը Ուկրաինայի կողմից Ռուսաստանին ենթադրաբար օգնելու անձանց և ընկերությունների, այդ թվում՝ չինական ընկերությունների դեմ նոր պատժամիջոցների փաթեթ սահմանելու մտադրության մասին։
Նա հավելել է, որ Պեկինը «կոչ է անում ուկրաինական կողմին անհապաղ ուղղել իր սխալները»։
«Չինաստանը վճռականորեն կպաշտպանի չինական բիզնեսի և քաղաքացիների օրինական իրավունքներն ու շահերը», – ընդգծել է դիվանագետը։