Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ այս տարվա առաջին ինը ամիսներին փոխադարձ առևտուրը հասել է գրեթե 5 միլիարդ դոլարի։ Այս մասին «Նոև Կովչեգ» թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Նախորդ տարվա համեմատ զգալի անկումը պայմանավորված է ռուսական թանկարժեք քարերի և մետաղների վերաարտահանման անկմամբ։ Միաժամանակ, առևտրի կառուցվածքը բարելավվել է՝ այն դարձնելով ավելի քիչ կախված շուկայական պայմաններից և ապրանքների նեղ տեսականու պատճառով։
Մեծամորում Հայկական ատոմակայանի համար նոր էներգաբլոկ կառուցելու ծրագրերի վերաբերյալ գնդակը Երևանի դաշտում է։ Պետական «Ռոսատոմ» կորպորացիան իր հայ գործընկերներին ներկայացրել է հանրապետության համար մանրամասն և խիստ բարենպաստ առաջարկների փաթեթ և պատրաստ է դրանք հնարավորինս շուտ իրականացնել։ Ես կցանկանայի ընդգծել, որ հուսալի, ապացուցված տեխնոլոգիաների մատչելիության, ինչպես նաև գրավիչ ֆինանսական պարամետրերի առումով իրական այլընտրանքներ չկան», – նշել է նա։