Լատվիան Ռուսաստանի հետ սահմանին կառուցել է 280 կիլոմետրանոց ցանկապատ
Delfi պորտալի տվյալներով՝ Լատվիան ավարտել է Ռուսաստանի հետ սահմանին 280 կիլոմետրանոց ցանկապատի կառուցումը: Ցանկապատի կառուցման համար պատասխանատու «Valsts nekustamie īpašumi» (VNI) ընկերության տվյալներով՝ կառույցը ապահովում է անընդհատ պատնեշ տեխնիկական նախագծում նշված տարածքներում: Ներկայումս ընթացքի մեջ են սահմանային ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ պարեկային արահետների, ճահճուտների վրայով անցնող հետիոտնային կամուրջների, դիտաշտարակների և այլ ինժեներական կառույցների կառուցումը: Նախագծի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 17,9 միլիոն եվրո: Հիմնական շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել մինչև 2026 թվականի վերջը։
Լատվիայի ներքին գործերի նախարար Ռիհարդս Կոզլովսկիսը հայտարարել է, որ սահմանին ներկայումս տեղադրվում են բարձր տեխնոլոգիական սարքավորումներ՝ Եվրամիության արևելյան մասում «ժամանակակից սահմանապահ» ​​ստեղծելու համար։ Ֆինանսների նախարար Արվիլս Աշերադենսը հավելել է, որ սահմանային ցանկապատի ավարտը և ենթակառուցվածքների զարգացումը կամրապնդեն սահմանային ծառայության գործառնական կարողությունները։ Լատվիան նախկինում 145 կիլոմետրանոց ցանկապատ էր տեղադրել Բելառուսի հետ սահմանին։