Նոր օրինագիծ՝ Ադրբեջանում․ փոփոխվում է զինծառայության ժամկետը
Ադրբեջանում նախատեսվում է խաղաղ ժամանակ զինվորական ծառայության ժամկետի կրճատում սպաների համար։ Խոսքը վերաբերում է այն սպաներին, որոնք զորակոչվում են պահեստազորից՝ պարտադիր ժամկետային ծառայության, ինչպես նաև նրանց, ովքեր կամավոր հիմունքներով անցնում են պայմանագրային ծառայության։
Առաջարկվող փոփոխությունների համաձայն՝ ծառայության ընդհանուր տևողությունը կնվազի վեց ամսով։ Նպատակն է հարմարեցնել զինծառայության պայմանները գործող պահանջներին և վերանայել սպաների ներգրավման կարգավորումները խաղաղ ժամանակահատվածում։
Օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծը ներկայումս քննարկվում է Ադրբեջանի խորհրդարանում՝ Միլի մեջլիսում։ Փոփոխությունների ընդունման դեպքում նոր կարգավորումները կկիրառվեն խաղաղ ժամանակահատվածում և չեն վերաբերի ռազմական դրության պայմաններին։ Վերջնական որոշումը կընդունվի Միլի մեջլիսի քննարկումների և քվեարկության արդյունքում։