Մոսկվան Ադրբեջանի տարածքով գազ կմատակարարի Իրանին
Մոսկվան և Թեհրանը լուծել են Իրան ռուսական գազի մատակարարման հետ կապված գրեթե բոլոր հարցերը, տարեվերջին TASS-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Մոսկվայում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին։
«Մեր երկկողմ հարաբերությունների մեկ այլ կարևոր ոլորտ է ռուսական գազի մատակարարումը Իրան, որը գտնվում է իր վերջին փուլում և մոտենում է ավարտին», – նշել է նա։
Դեսպանը նշել է, որ Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային հատվածի կառուցման հետ կապված հարցերի մեծ մասը լուծվել է 2025 թվականին։
«Այս հատվածում ներկայումս կա նախագծի խոչընդոտ։ Հիմնական հարցը՝ հողերի ձեռքբերման հարցը, լիովին կլուծվի այս տարվա մարտի վերջին», – հավելել է Ջալալին։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը հայտարարել է, որ Մոսկվան և Թեհրանը համաձայնության են եկել դեպի Իրան գազատարի կառուցման շուրջ՝ Ադրբեջանի միջոցով, իսկ բանակցությունները գտնվում են գնի վերջնական որոշման վերջին փուլում։
Սկզբնական մատակարարման ծավալները կարող են հասնել մինչև 2 միլիարդ խորանարդ մետրի՝ 55 միլիարդ խորանարդ մետրի հասնելու ներուժով։