Սուրեն Պապիկյանն անդրադարձել է ՀՀ ԶՈւ հոգևոր ծառայությունը լուծարվելու լուրին
Տեր Պսակ քահանա Մկրտչյանը գրել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով 20 և ավելի տարիներ իր հոգևոր ծառայությունը բերած ՀՀ ԶՈւ հոգևոր առաջնորդությունը լուծարվել է։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը սոցցանցի իր էջում գրառում է կատարել՝ նշելով, որ տարընթերցումներից զերծ մնալու նպատակով հրապարակում է հրամանը, որով կարգավորվում է զինված ուժերում հոգևոր ծառայության կազմակերպումը:
«Ղեկավարվելով «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ հրամայում եմ․
– Ուժը կորցրած ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2000 թվականի հուլիսի 19-ի «ՀՀ զինված ուժերում ծառայության մասին» N 728 որոշումը։
– 2026 թվականի փետրվարի 1-ից դադարեցնել ՀՀ զինված ուժերում ծառայության անցկացման և Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում կիրառվող զինվորական ծառայության զորակոչի իրականացումը ՀՀ պաշտպանության նախարարության համակարգում։
ՀՀ զինված ուժերի սպայական կազմի վերաբերյալ՝
– Ապահովել նույն իրավական ուժ ունեցող նոր ծառայության կարգի ընդունումը՝ զինվորական ծառայության կարգավորման և ՀՀ զինված ուժերում անձնակազմի համալրման նոր սկզբունքների հիման վրա,
ապահովել նույն իրավական ուժ ունեցող նոր ծառայության կարգի ընդունումը՝ հաշվի առնելով զինվորական ծառայության անցկացման ընթացքում առաջացած խնդիրների համապարփակ ուսումնասիրությունը, ինչպես նաև ՀՀ ԶՈՒ և պաշտպանության նախարարության համակարգի բարեփոխումների ուղղությամբ իրականացվող միջոցառումները։
– 3-օրյա ժամկետում ներկայացնել առաջարկություններ՝ ՀՀ զինված ուժերում գործող ծառայության իրավական ակտերի ամբողջական «վերանայում» և գործող կարգավորումների համապատասխանեցում նոր մոտեցումներին։
Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից, ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի կողմից ընդունվող համապատասխան ենթաօրենսդրական ակտերի, ինչպես նաև ՀՀ ԶՈՒ կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների և հրամանատարների հրամանների ընդունումից հետո»։