Ուրբաթ օրը Ֆրանսիայում գրանցվել է կորոնավիրուսի 9406 նոր դեպք, իսկ Covid-19- ի զոհ է դարձել 40 մարդ: Երկրի վարչապետի խոսքով ՝ իրավիճակը շարունակում է վատթարանալ, և իշխանություններն այժմ առաջնահերթություն են տալիս թեստավորման լաբորատորիաների (այդ թվում ՝ ժամանակավոր) տեղակայմանը:
42 բաժանմունք այժմ համարվում է «կարմիր գոտի»: Այնտեղ տեղական իշխանություններն իրավունք ունեն ներդնել անվտանգության ուժեղացված միջոցառումներ, արգելել հավաքները և կարգավորել ձեռնարկությունների աշխատանքային ժամերը:
Ուրբաթ օրը Մեծ Բրիտանիայում գրանցվել է ավելի քան 3500 նոր դեպք: Ըստ բրիտանացի բժիշկների, այժմ վիրուսն ամենաարագը տարածվում է 20-30 տարեկան երիտասարդների շրջանում: Երկուշաբթի օրվանից բրիտանացիներին կարգելվի հավաքվել ավելի քան 6 հոգանոց խմբերով, իսկ երկրի հյուսիսում գտնվող Բիրմինգհեմում, որտեղ իրավիճակը հատկապես ծանր է, արգելվում է հանդիպել այն մարդու հետ, ում հետ նույն տանիքի տակ չես ապրում։
Կանոնները խստացվում են նաև Ավստրիայում: Երկրի իշխանությունները հայտարարել են, որ եվրոպացիները ստիպված կլինեն ձմեռն անցկացնել դիմակներով։ Միայն այդ գնով հնարավոր կլինի խուսափել նոր արգելափակումներից։
Իսրայելն այնուամենայնիվ չի կարող խուսափել նոր արգելափակումից։ Նա կարող է դառնալ աշխարհում առաջին երկիրը, որը երկրորդ լրիվ կարանտինն է մտցրել: Համապատասխան ծրագիրը երկրի կառավարության կողմից պետք է հաստատվի կիրակի օրը: Ավելին, ըստ սահմանված չափանիշների, աշնանային մեկուսացումը կլինի ավելի խիստ, քան գարնանայինն էր: 40 մարզերում արդեն իսկ ներդրվել են տեղական սահմանափակումներ: