Կարևոր եմ համարում, որ մենք կոմունիկացիաների բացման թեման պահենք մեր ուշադրության կենտրոնում՝ Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ միանշանակ կասկած հայտնելով, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է այդ գործընթացը տորպեդահարելու և Հայաստանը շրջափակման մեջ պահելու համար:
«Ուզում եմ արձանագրենք, որ մենք հետևողականորեն գնալու ենք հունվարի 11-ին Մոսկվայում ստորագրված համատեղ հայտարարության իրականացմանը, որովհետև մեր համար ռազմավարական խնդիր է օր առաջ երկաթուղային կապ հաստատել Ռուսաստանի Դաշնության հետ, օր առաջ երկաթուղային կապ հաստատել Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, և սա կնշանակի, որ մենք կարողանում ենք տրանսպորտային տրանզիտային ուղի դառնալ Պարսից ծոցից մինչև Խաղաղ օվկիանոս և ամենուր»,- ասաց վարչապետը:
Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի տնտեսական հզորացման գործում շատ մեծ դեր են ունեցել նավթը, գազը, նավթամթերքը, բայց վարչապետը բոլորի ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստին, որ Հայաստանը տիրապետում է 21-րդ դարի երկու «նավթի» հսկայական պաշարների՝ մեկը պղինձն է, մյուսը՝ ջուրը, և մենք պետք է կարողանանք այնպես անել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ոչ թե հանքաքար արտահանող երկիր լինի, այլ մետաղական պատրաստի արտադրանք արտահանող երկիր, և սա ուղիղ կապ ունի կոմունիկացիաների բացման հետ:
«Ներդրումային միջավայրի այս կարգի մեծ տնտեսական նախագծեր իրագործելու համար էական է երկաթուղային կապի առկայությունը: 2018 թվականից սկսել ենք ջրային պաշարների կուտակման հնարավորությունների ուսումնասիրությունը, մյուս կողմից՝ Հայաստանը ոռոգման և խմելու ջրի կուտակման մեծ ծրագիր պետք է իրականացնի, և այս երկու հենքի վրա պետք է հիմնված լինի մեր տնտեսությունը»,- ասաց վարչապետը: