Հայաստանում Անկախությունից ի վեր ոչ մի խաղաղ օր չի եղել. Նիկոլ Փաշինյան
«Եթե մեր քաղաքական գործունեությունն ու ճանապարհը հիմնված լիներ փողի վրա, բիզնեսի վրա, շահադիտական նպատակների վրա, վստահաբար այս փորձությունը չէր անցնի: Շատ մեծ փողեր են մարդիկ փորձել ծախսել, դնել, որպեսզի հետպատերազմական իրավիճակն օգտագործեն իրենց նեղ քաղաքական շահերի համար, բայց դա նրանց  մոտ չի ստացվի: Եվ սա արժեքների հաղթանական է ՀՀ-ում:
Մեր ռազմավարական նպատակը Հայաստանում խաղաղ զարգացման  դարաշրջան բացելն է, և սա մեզնից լուրջ ջանքեր է պահանջում հատկապես այս ժամանակահատվածում»:
Ըստ նրա, ՀՀ քաղաքացու մտավախություններն այսօր նույնն են, ինչ 10-15 տարի առաջ են եղել: Հայաստանում Անկախությոինից ի վեր ոչ մի խաղաղ օր չի եղել:  Խաղաղությունն այն է, երբ հակամարտությունը լուծված, կարգավորված, միջազգային իրավունքով ֆիքսված է, իսկ մենք անընդհատ զոհեր ենք ունեցել սահմանում ու ամենատերբեր լարվածություններ»: