Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարին նվիրված գիտաժողով
Թմրամիջոցների չարաշահման և ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի միջազգային օրվան ընդառաջ տեղի ունեցավ «Ավելի շատ իմացություն` ավելի արդյունավետ կանխարգելման համար» խորագրով գիտաժողովը:
«Մենք թմրանյութերի դեմ» ՀԿ ծրագրերի ղեկավար Կարոլինա Սահակյանը նշեց, որ ծրագրի նպատակն է մեկ հարկի տակ համախմբել ոլորտի մասնագետներին: «Մենք այս գիտաժողովի ընթացքում պետք է կարողանանք վերհանել բոլոր այն խնդիրները, որոնք առկա են ոլորտում: Պետք է նաև արդյունավետ լուծումներ գտնենք կանխարգելման համար և մշակենք արդյունավետ ծրագրեր»,- նշեց Սահակյանը:
ՀՀ առողջապահության նախարարության «Կախվածությունների բուժման ազգային կենտրոն»-ի տնօրեն Սուրեն Նազինյանը  նշեց, որ շատ է կարևորում նման միջոցառումները:
«Այստեղ են ոլորտի հետ առնչություն ունեցող տարբեր մասնագետներ՝ հոգեբաններ, ներկայացուցիչներ Ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներից, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից և այլ կազմակերպություններից: Նման միջոցառումները հնարավորություն են ստեղծում գերատեսչությունների և ՀԿ-ների միջև փոխգործակցային նոր մոդելների ներդրման համար»,- նշեց Նազինյանը: