Հաշվետվություն ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից 2021 թվականի հուլիսի 12-ից 23-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքների վերաբերյալ
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից իրականացված վերահսկողության ընթացքում արձանագրվել է 60 դեպք, որից 43 դեպքով հաշվարկվել է 67.044.667 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 1 դեպքով նշանակվել է 50.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Նախկինում արձանագրված 11 դեպքով հաշվարկվել է 166.408 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, նշանակվել 910.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։
Մասնավորապես` Բուսական աշխարհի պահպանության ոլորտ Արձանագրվել է 40 դեպք, որից 36-ով հաշվարկվել է 44.088.620 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս։ Նախկինում արձանագրված 7 դեպքով հաշվարկվել է 157.000 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, նշանակվել 650.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք Կենդանական աշխարհի պահպանության ոլորտ Արձանագրված 2 դեպքով հաշվարկվել է 600 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս։
Մթնոլորտային օդի և ջրերի պահպանության, թափոնների տեղաբաշխման, հողերի օգտագործման և պահպանման ոլորտ Արձանագրվել է 18 դեպք, որից 5-ով հաշվարկվել է 22.955.447 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 1-ով նշանակվել է 50.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։ Նախկինում արձանագրված 2 դեպքով հաշվարկվել է 9.408 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, նշանակվել 100.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք:
Պետական փորձաքննություններ
Նախկինում արձանագրված 2 դեպքով նշանակվել է 160.000 ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք։ ՀՀ ԱՆ ՀԿԱԾ է ուղարկվել 14 գործ (ընդհանուր՝ 1.627.900 ՀՀ դրամ)։
Նշված ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե մուտքագրվել է 1.136.140 ՀՀ դրամ: