ՌԴ ԱԳՆ անդրադարձը ադրբեջանա-հայկական սահմանին տիրող իրավիճակի մասին
ՌԴ ԱԳՆ-ը իր պաշտոնական կայքում անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին։ Հայտարարությունում մասնավորապես ասված է․
«Մենք լրջորեն անհանգստացած ենք վերջին ժամանակներս ադրբեջանա-հայկական սահմանի որոշակի հատվածներում զինված միջադեպերով, որոնք հանգեցրել են մարդկային զոհերի: Մենք մեր ցավակցությունն ենք հայտնում զոհվածների ընտանիքներին, մաղթում ենք տուժածներին ու վիրավորներին շուտափույթ ապաքինում:
Ցավոք, իրավիճակը սահմանին շարունակում է մնալ լարված: Մենք կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակի հետագա սրացմամբ հղի ցանկացած գործողությունից, լուծել բոլոր խնդիրները քաղաքական և դիվանագիտական ​​ճանապարհով:
Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել անհրաժեշտ օժանդակությունը ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի իրավիճակի բարելավման համար ՝ դեէսկալացիոն միջոցառումների և սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման համատեղ աշխատանքների շուտափույթ մեկնարկի համար: Մենք մտադիր ենք ակտիվորեն աշխատել Անդրկովկասը կայունության, անվտանգության և բարգավաճման գոտու վերածելու համար ՝ համաձայն Ադրբեջանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9 -ի և2021 թվականի հունվարի 11 -ի եռակողմ հայտարարությունների»։