Ադրբեջանցին հեռացավ առանց ձեռքսեղման. Հովհաննես Բաչկովի հաղթանակը
Ինչպես տեղեկացրել ենք, Տոկիոյում ընթացող 32-րդ ամառային օլիմպիական խաղերի բռնցքամարտի մրցաշարում 63 կգ քաշային Հովհաննես Բաչկովը 1/8 եզրափակչում պարտության մատնեց ադրբեջանցի աշխարհի նախկին չեմպիոն Ջավիդ Չալաբիևին ու դուրս եկավ քառորդ եզրափակիչ:
Այն բանից հետո, երբ ռինգում հայտարարվեց մրցավարների որոշումը, ադրբեջանցի մարզիկը շրջվեց մեջքով Բաչկովին ու արագորեն հեռացավ ռինգից՝ առանց ավանդական ձեռքսեղման ու մրցակցի մարզիչներին մոտենալու: Մենամարտից հետո Չալաբիևը տեղի մամուլի հետ զրույցում հայտարարել է, որ մրցավարներն անարդար են վարվել իր հետ, և որ ինքը հաղթել է երկրորդ ռաունդը, իսկ մրցավարները հաղթանակը տվել են հայ բռնցքամարտիկին:
Նշենք, որ հենց երկրորդ ռաունդում Բաչկովի առավելությունն անվիճելի էր, ու նրա ուժեղ հարվածները հաճախ էին հասնում նպատակին՝ թե մրցակցի գլխին, թե մարմնին: Դրվագներից մեկում Չալաբիևը նույնիսկ միտումնավոր բերանից գցեց ատամնակալը, որպեսզի մենամարտը կանգնեցվի և նա շունչ քաշելու հնարավորություն ունենա:
Ներկայացնում ենք Բաչկով – Չալաբիև մենամարտի տեսագրությունը.