Այսօր մեկնարկում է 8-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստը
Այսօր մեկնարկում է 8-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստը: Նոր խորհրդարանում 107 պատգամավոր է լինելու` 71-ը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից, 29-ը` «Հայաստան» դաշինքից և 7-ը` «Պատիվ ունեմ» դաշինքից: Առաջին նիստը վարելու է ամենատարեց պատգամավորը` ազգությամբ քուրդ, 76-ամյա Կնյազ Հասանովը: Այս առաքելությունը նա ստանձնելու է արդեն երրորդ անգամ:
Օրակարգի առաջին հարցով նախատեսված՝ հաշվիչ հանձնաժողովի ձևավորումից հետո, խորհրդարանն անցնելու է Ազգային ժողովի նախագահի ընտրությանը: «Քաղաքացիական պայմանագրի»՝ Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածուն Ալեն Սիմոնյանն է: «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները թեկնածու չեն առաջադրել: ԱԺ նախագահն ընտրվում է պատգամավորների փակ և գաղտնի քվեարկությամբ:
Հաջորդն Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալների ընտրության հարցն է: Խորհրդարանի նախագահի երեք տեղակալից երկուսին առաջադրում է մեծամասնությունը, երրորդին՝ խորհրդարանական ընդդիմությունը: «Քաղաքացիական պայմանագրի»՝ ԱԺ փոխնախագահների թեկնածուներն են` բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախկին նախարար Հակոբ Արշակյանը և նախորդ գումարման խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը: Ընդդիմադիր ուժերն ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնում թեկնածուի առաջադրման որոշման մասին դեռ չեն հայտնել:
Առաջին նստաշրջանի ընթացքում ստեղծվում են նաև խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովները, ընտրվում դրանց նախագահները: Օրակարգում է նոր ձևավորվող կառավարության ծրագրի քննարկման հարցը: Առաջին նստաշրջանը կավարտվի Ազգային ժողովի նորընտիր նախագահի եզրափակիչ ելույթով և հերթական նստաշրջանի գումարման օրվա մասին հայտարարությամբ: