Սույն թվականի դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ մի շարք մարզերի համայնքներում սպասվում են ՏԻՄ ընտրություններ, որոնցից մեկը Արմավիրի մարզի Արմավիր համայնքն է:
«Հայկական ժամանակը» Արմավիրի ներկայիս գործող քաղաքապետ Դավիթ Խուդաթյանի հետ խոսել է Արմավիրում կատարված աշխատանքների, առաջիկայում սպասվող ՏԻՄ ընտրությունների և այլ հարցերի շուրջ:
– Պարոն Խուդաթյան, երեք տարի առաջ այս օրը Դուք ընտրվեցիք Արմավիրի քաղաքապետի պաշտոնում: Որո՞նք են այն բարեփոխումները, որոնք արվել են համայնքում Ձեր պաշտոնավարման օրոք:
– Այս երեք տարիների ընթացքում մենք բազմաբնույթ աշխատանքներ ենք իրականացրել՝ ասֆալտապատում, բակային հատվածների նորոգում, մանկապարտեզների նորոգում, մշակութային միջոցառումներ, լուսային ցանցի բարեկարգում, կոյուղատարերի կառուցում և այլն: Եթե առանձին բոլորը նշեմ, ապա ասֆալտապատվել են քաղաքի կենտրոնական և ոչ միայն կենտրոնական փողոցները, փոխվել է մի շարք համայնքների ջրամատակարարման համակարգը, նոր կոյուղի է կառուցվել, կառուցվել են մայթեր, տեղադրվել եզրաքարեր:
Նախորդ տարի 12 բակային հատվածներ են բարեկարգվել, տեղադրվել են խաղահրապարակներ: Վերանորոգվել են քաղաքի համար շատ մեծ կարևորություն ունեցող Չարենց-Երևանյան-Շահումյան փողոցները: Կապիտալ ասֆալտապատվել է Արարատյան փողոցը, որը քաղաքի համար կենսական նշանակություն ունի: Քաղաքում 20 կմ երկարությամբ լուսավորության նոր ցանց է անցկացվել, որը երկու անգամ ավելի շատ է, քան գոյություն ունեցող ցանցը, որը եղել է վերջին 30 տարիների ընթացքում: Կապիտալ նորոգվել է թիվ 4 մանկապարտեզի մի մասնաշենքը, ինչը 120 երեխայի նոր ընդունելության հնարավորություն է տվել: Թիվ 9 մանկապարտեզի մի մասնաշենքն է ամբողջովին վերանորոգվել և ջեռուցվել, թիվ 8 մանկապարտեզի մի մասնաշենքը նույնպես վերակառուցվել է, ինչը 60 երեխայի կրթելու հնարավորություն է տալիս: Կառուցվել են մի քանի պուրակներ, երեխաների համար ատրակցիոններ են տեղադրվել, ինչը մեծ «բում» էր առաջացրել քաղաքացիների շրջանում:
– Մարզերի գլխավոր խնդիրներից մեկն այն է, որ երիտասարդները չեն կարողանում աշխատանք գտնել իրենց ծննդավայրում, այդ պատճառով գնում են մայրաքաղաք և այդպես էլ չեն վերադառնում հայրենի գյուղ կամ քաղաք: Ի՞նչ է անում քաղաքային իշխանությունը Արմավիրում այդ խնդիրը բացառելու համար:
– Ի տարբերություն շատ այլ համայքների՝ Արմավիրում այդ խնդիրն այնքան էլ ցայտուն արտահայտված չէ, քանի որ մենք մոտ ենք գտնվում Երևանին: Բացի դրանից, մեզ մոտ երիտասարդների մասնակցությունը և՛ պետական համակարգում, և՛ մասնավոր սեկտորում բավականին մեծ է: Բազմաթիվ երիտասարդ աշխատակիցներ ունենք քաղաքապետարանում և ենթակա կառույցներում, որոնց մեծ մասը վերջին տարիներին են աշխատանքի ընդունվել: Երիտասարդների մեծ ներգրավվածություն կա քոլեջներում, դպրոցներում:
Ամբողջական հարցազրույցը՝ սկզբնաղբյուրում։