Պետք է նոր հարթակ, նոր մասնագետներ, աշխատանքի բնույթի փոփոխություն. Խաչատուր Սուքիասյան
Նոյեմբերի 4-ին տեղի ունեցավ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի և Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ  բյուջետային քննարկումները։
Հիմա, երբ կա ԵԱՏՄ-ն, մեր այս դեսպանատներ արդյոք գիտակցում են, որ այլ կարգավիճակով պետք է աշխատեն: Խոսքը գնում է խորը ինտեգրման մասին, այս դեսպանատների հիմնական բաղադրիչը պետք է լինի տնտեսական-որոնաղական, թե որ կառույցը, որի հետ աշխատի, որովհետև նոր պայամններ են ստեղծվում: Վերջերս նշվեց, որ ԵԱՏՄ-ն պրետեկցիոն նոր շատ գործիքներ է կիառում, որպեսզի ներսում գտնվող ապրանքները ավելի մեծ հնարավորություն ունենան: Մեր արտաքին քաղաքական համակարգը գիտակցո՞ւմ է, որ 24 ժամ աշխատանքով հասկանան, թե ինչ կարելի է իրացնել Հայաստանից, սա պետք է լինի մեր աշխատանքը, այս տրամաբանությամբ պետք է աշխատենք: 30 տարին ապացուցել է,  որ ոչինչ չունենք»,- նշել է պատգամավորը;
Սուքիասյանը խոսել է նաև Թուրքիայի հետ ճանապարհների հնարավոր  բացումից հետո դրա ազդեցությունը ԵԱՏՄ-ի վրա։ «Եթե մենք ԵԱՏՄ-ի հետ հզոր կոպերացիայի գնանք, դա բերելու է իքս աճի եվարասիայից դուրս այլ երկրների հետ»,- կարծում է Սուքիասյանը։