Նոյեմբերի 4-ին տեղի ունեցավ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի և Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ բյուջետային քննարկումները։
Հանդիպման ժամանակ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը առաջ քաշեց մի շարք խնդիրներ, որոնք խոչընդոտ կարող են հանդիսանալ ՀՀ տնտեսական զարգացման վրա:
Նա առանձնացնարեց կոմունիկացիոն թողունակությունը՝ շեշտելով, որ ՀՀ-ից արտահավող կամ նեմուծվող ապրանքները հայտնվուն են խցանումներ մեջ կամ այլ խնդիրներ են լինում տնտեսվարողների համար:
Սուքիասյանը անդրադարձել է ԵԱՏՄ շրջանակներում պռոտեկցիոն քաղաքակնությանը, որոնցով հնարվոր է արդյունաբերական ձեռնարկություների արտադրանքի իրացման, արտահանման ծավալների բավականին աճ:
Նա նաև անդրադարձել է ՀՀ արտաքին քաղաքականությանը՝ ավելի հստակ դեսպանատների տնտեսական գործունեությունը:
«30 տարվա ընթացքում մեր դեսպանատները, որոնք բյուջեից բավականին մեծ գումար են ստացել և ծախսել, տնտեսական ոչ մի օգուտ չեն տվել, իսկ տնտեսական կցորդները ոչնչով չեն զբաղվել. սա թողենք որպես պատմություն, ունենք այն, ինչ ունենք:
Հիմա, երբ կա ԵԱՏՄ-ն, մեր այս դեսպանատներ արդյոք գիտակցում են, որ այլ կարգավիճակով պետք է աշխատեն: Խոսքը գնում է խորը ինտեգրման մասին, այս դեսպանատների հիմնական բաղադրիչը պետք է լինի տնտեսական-որոնաղական, թե որ կառույցը, որի հետ աշխատի, որովհետև նոր պայամններ են ստեղծվում: Վերջերս նշվեց, որ ԵԱՏՄ-ն պրետեկցիոն նոր շատ գործիքներ է կիառում, որպեսզի ներսում գտնվող ապրանքները ավելի մեծ հնարավորություն ունենան: Մեր արտաքին քաղաքական համակարգը գիտակցո՞ւմ է, որ 24 ժամ աշխատանքով հասկանան, թե ինչ կարելի է իրացնել Հայաստանից, սա պետք է լինի մեր աշխատանքը, այս տրամաբանությամբ պետք է աշխատենք: 30 տարին ապացուցել է, որ ոչինչ չունենք»,- նշել է պատգամավորը;
Նա խայտառակ վատ ցուցանիշ է համարել Հայաստանի և Բելառուսի տնտեսական համագործակցության ծավալները։ «82 միլիոնը խայտառակ թիվ է, սա ընդամնեը մի կազմակերպության արդյունք է, 82 միլիոնը ոչինչ է Բելառուս 10 միլիոնաց և մեր 3 միլիոնաց երկրի համար: Ես ասում եմ նոր հարթակ, նոր ձև է պետք, նոր մասնագետներ, ովքեր ամենօր աշխատեն, փոքր բաղադրիչից սկսած մտածեն սա Հայաստանում հնարավոր է արտադրել, սա Հայաստանից հնարավոր է ներմուծել»,- նշել է Սուքիասյանը։
Իրանի հետ կապված նա նշել է, որ պետք է դանդաղ շտապել այս հարցում, որովհետև պետք է հաշվի առնենք, ինչքան ուշ Իրանը դառնա ԵԱՏՄ-ը անդամ մենք ավելի հզորացած կլինենք։
Սուքիասյանը խոսել է նաև Թուրքիայի հետ ճանապարհների հնարավոր բացումից հետո դրա ազդեցությունը ԵԱՏՄ-ի վրա։ «Եթե մենք ԵԱՏՄ-ի հետ հզոր կոպերացիայի գնանք, դա բերելու է իքս աճի եվարասիայից դուրս այլ երկրների հետ»,- կարծում է Սուքիասյանը։
Նա կոչ է արել էկոնոմիակայի նախարարությանը ուսումնասիրել Թուրքիայի հետ կապված լոգիստիկ առումով ինչ հնարվուրթյուններ է բացում մեր համար, ինչքան նոր ապրանքներ են դառնալու մրցունակ։ «Էկոնոիկայի նախարարությունը գլոբալ դերը և նշանակությունը պետք է լինի վերլուծական առաջարկություններ, կոմունիակցիաներ բոլոր ճյուղերի համար, տնտեսվարողի համար ձեր ցանկացած վերլուծություն սուրբ գրիքի պես պիտի ուղորդի, մենք չենք տեսնում հիմա դա, պետք է ամեն րոպե, ամեն ժամ աշխատել տնտեսվարող սուբյեկտների հետ:
30 տարի նույն ճանապարհով գնացել ենք, հիմա ճանապարհը և գիտակցությունը պետք է փոխենք, հակառակ դեպքում մենք այդ արդյունքները չենք կարող գրանցել»,- նշել է Սուքիասյանը։
Նա բերել է չիչխանի օրինակը։ «Երևան-Սևան փողոցով չիշխանը լցված է, որը աշխարհում համարվում է լավագույ պրոդուկներրից մեկը, դրա մասին ոչ մեկ չի մտածում, խորհրդատվությունց չի տալիս.սա վատագույն աշխատանք է թե էկոնոմիկայի և մարզպետարանի կողմից»,- եզրափակել է միտքը նախարարը։