Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը նոյեմբերի 18-ին երկօրյա աշխատանքային այցով կժամանի Հայաստան։ ТАСС գործակալության փոխանցմամբ՝ ՌԴ կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ ՌԴ նախարարների կաբինետի ղեկավարը Երևանում կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) միջկառավարական խորհրդի նիստին։
«2021 թվականի նոյեմբերի 18-19-ը Երևանում ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը կմասնակցի Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին», – նշված է հաղորդագրությունում։
Առաջիկա հանդիպումը կլինի 29-րդը ԵԱՏՄ-ի աշխատանքը սկսելուց՝ 2015 թվականի հունվարի 1-ից ի վեր և չորրորդը՝ այս տարվա ընթացքում։ Հանդիպմանը, բացի Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Ռուսաստանի վարչապետերից, որպես ԵԱՏՄ դիտորդ պետություններ՝ կմասնակցեն Ուզբեկստանի և Կուբայի ներկայացուցիչները։
Հանդիպման օրակարգում ընդգրկված են ԵԱՏՄ շրջանակներում ինտեգրման խորացման հրատապ խնդիրներ։
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու ներքին շուկայի գործունեությանը, ագրոարդյունաբերական համալիրի զարգացմանը, մետալուրգիական ձեռնարկությունների հումքի մատակարարմանը, ինչպես նաև միության անդամ երկրներին դեղամիջոցներով և դեղագործական նյութերով ապահովելու հարցերին։ Նիստի ընթացքում կդիտարկվեն ԵԱՏՄ անդամ երկրների խնդիրները կլիմայական գլոբալ օրակարգի համատեքստում»,- նշվում է ՌԴ նախարարների կաբինետի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում։
Ըստ կառավարությունում գործակալության աղբյուրի՝ կառավարությունների ղեկավարները ծրագրում են լսել զեկույցներ ԵԱՏՄ-ում նավիգացիոն կնիքների կիրառման մասին համաձայնագրի շուրջ տարվող աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ՝ ուղղված բեռնափոխադրումներին հետևելուն և միության ներքին շուկայում սահմանափակումները վերացնելուն։
ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստից հետո նախատեսվում է որոշումների ստորագրում, որոնք նախատեսում են եվրասիական տնտեսական ինտեգրման հետագա զարգացում։ Մասնավորապես, համաձայնագիր կստորագրվի Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում վարկային պատմություններում ներառված տեղեկատվության փոխանակման կարգի վերաբերյալ։
Հիշեցնենք՝ Միխայիլ Միշուստինի այցը Երևան տեղի է ունենում հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության սրման ֆոնին։