Սահմանին ապաէսկալացման վերաբերյալ Երևանը դեռ պատասխան չի ստացել Բաքվից. ԱԽՔ
Սահմանին իրավիճակի ապաէսկալացման առաջարկությունների վերաբերյալ Հայաստանը դեռ գրավոր պատասխան չի ստացել Ադրբեջանից։ Այս մասին լրագրողներին հայտնեց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:Նրա խոսքով ՝ առաջարկը փոխանցվել է Բաքվին գրավոր, պատասխանն ակնկալվում է գրավոր:
Ավելի վաղ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը խորհրդարանում հայտնել էր, որ Հայաստանը Մոսկվայի միջոցով Ադրբեջանին է փոխանցել սահմանային գոտում ապաէսկալացման առաջարկների փաթեթը: Նա հավելել էր, որ առաջարկները բխում են վարչապետի կողմից մշտապես բարձրացվող՝ զորքերի հայելային հեռացման և անվտանգության լրացուցիչ մեխանիզմների ստեղծման հարցերից։ Ակնկալվում է, որ առաջարկների իրագործումը կարող է արագացնել սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողովի ստեղծումը:Գրիգորյանն ընդգծեց, որ զորքերի հնարավոր դուրսբերման հիմքում ընկած են խորհրդային շրջանի քարտեզները:
Նշենք, որ սահմանին պարբերաբար սրացում է տեղի ունենում, վերջին միջադեպը տեղի է ունեցել Գեղարքունիքի մարզում հունվարի 11–ին, որի հետևանքով զոհվել է 3 հայ ժամկետային զինծառայող։Նա հերքեց որոշ փորձագետների պնդումներն այն մասին, որ սահմանազատման և սահմանագծման արդյունքում Հայաստանի որոշ բնակավայրեր կհայտնվեն չեզոք գոտում։