Բոլորիս հայտնի է, որ տնտեսվարող սուբյեկտները տարբեր վարկային ծրագրերի միջոցով իրականացնում են արդար գործունեություն։ Վերջերս նկատելի է դառնում, որ անարդար մրցակցության մեջ գտնվող սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունները, (դրանք կարող են տարբեր լինել, բայց նույն շուկայում, նույն գործունեությունը ծավալող լինեն). Երբ նրանք անհավասար մրցակցություն են իրականացնում, այն վնասը, որը տրվում է նախ հիմքերին, խարխլվում է արդար մրցակցությունը։ Եվ երկրորդ՝ այն աստիճանի, ինչ աստիճանի, որ նրանք վնաս են տալիս իրենց մրցակից կազմակերպություններին, պետական մարմինը նրանց տուժի է ենթարկում անգամներ ավելի քիչ, քան նա շահել է այդ անհավասար մրցակցության ժամանակ։
Եվ ինձ համար հասկանալի չէ, միասին վերցված այդ վերլուծությունը չեն անում, որ վերջին հաշվով ամենակարևոր խնդիրն է արդար մրցակցության հարթակ ստեղծելը։ Պետական կառույցները պետք է դա մինչև վերջ իրականացնեն։