Ռուսական բանկերին արգելվել է կանխիկ արժույթ վաճառել քաղաքացիներին
Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը ներկայացրել է կանխիկ արժույթով աշխատելու նոր կանոններ՝ ի դեմս արևմտյան երկրների կողմից Ռուսաստանի դեմ կիրառվող աննախադեպ պատժամիջոցների՝ Ուկրաինա ներխուժման կապակցությամբ:
Բանկերին կարգելվի կանխիկ գումար վաճառել քաղաքացիներին, իսկ արտարժութային հաշիվներից հնարավոր կլինի հանել ոչ ավելի, քան 10 հազար դոլար, մնացած միջոցները՝ ռուբլով՝ թողարկման օրվա փոխարժեքով։
Ռուսաստանի Բանկի կողմից ժամանակավոր կոչված կանոնները, իբրև, կգործեն վեց ամիս՝ մարտի 9-ից սեպտեմբերի 9-ը։
Կենտրոնական բանկի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հաճախորդների բոլոր միջոցները արտարժութային հաշիվներում պահպանվելու են, սակայն դրանց մուտքը սահմանափակվելու է 10 հազար դոլարի չափով, իսկ եթե ավանդը արտահայտված է այլ արժույթով, ապա միևնույն է հաճախորդին կտրամադրվի դոլար։
«Ժամանակավոր հանձնարարականի գործողության ընթացքում բանկերը կանխիկ գումար չեն վաճառի քաղաքացիներին»,- ասված է հաղորդագրությունում։ Կանխիկ արժույթը հնարավոր կլինի փոխանակել ռուբլով ցանկացած պահի և ցանկացած չափով։
Այս մասին հայտնում է azatutyun.am-ը։