MegaFon-ը և Rostelecom-ն անջատվել են Լոնդոնի ինտերնետ փոխանակման ցանցից
Լոնդոնի ինտերնետ տրաֆիկի փոխանակման LINX կետի (Լոնդոնի ինտերնետ փոխանակման ցանց) ղեկավարությունը ուկրաինական պատերազմի ֆոնին անջատել է ռուսական «Մեգաֆոն» և «Ռոստելեկոմ» օպերատորներին իր ծառայություններից։
Այս որոշումը նշված է ընկերության կողմից հաճախորդներին ուղղված ներքին նամակում: Դրա իսկությունը հաստատել են Reuters-ի լրագրող Ռաֆայել Սաթերին LINX-ում:
Ռուսական օպերատորների դադարեցումը կարող է նշանակել տրաֆիկի դանդաղում, քանի որ փոխադրման երթուղին փոխվում է: Իր հերթին Megafon-ը և Rostelecom-ը վստահեցրել են, որ LINX-ից անջատումը չի ազդի ծառայությունների որակի վրա։
Ռոստելեկոմի տրաֆիկը LINX-ով փոքր է, և դրա կորուստը օպերատորի համար կրիտիկական չէ, նշել են Ռոստելեկոմի մամուլի ծառայությունից։ MegaFon-ի ներկայացուցիչն ասել է, որ իրենք ծրագրել են դադարեցնել LINX-ի հետ աշխատանքը 2022 թվականին և սկսել են վերաբաշխել տրաֆիկը։