Meta Platforms-ն արգելել է Facebook-ի և Instagram-ի օգտատերերին սպանության և մահափորձի կոչեր տեղադրել ուղղված պետությունների ղեկավարներին։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Meta-ի փոխնախագահ Նիք Քլեգի ներքին նամակը ընկերության աշխատակիցներին։
«Մենք թույլ չենք տալիս պետության ղեկավարի սպանության կոչեր»,- գրել է Քլեգը։ — Մետան դեմ է ռուսաֆոբիային։ Մենք անհանդուրժող ենք ցեղասպանության, էթնիկ զտումների, ռուսների նկատմամբ ցանկացած խտրականության, հալածանքի կամ բռնության կոչերի նկատմամբ մեր հարթակում»։
Մարտի 10-ին, ուկրաինական պատերազմի ֆոնին, ընկերությունը փոխեց սոցիալական մեդիայի մոդերատորության քաղաքականությունը՝ դադարեցնելով ռուս զինվորականների նկատմամբ բռնության կոչերը և որոշ երկրներում Վլադիմիր Պուտինի և Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի մահվան ցանկությունները: Հետագայում նման գրառումներ թույլ տվեցին գրել միայն Ուկրաինայից եկած օգտատերերը։
Հաջորդ օրը ՌԴ Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել Meta-ի աշխատակիցների նկատմամբ ծայրահեղականության հրապարակային կոչերի համար, իսկ գլխավոր դատախազությունը պահանջել է ընկերությունը ճանաչել որպես «ծայրահեղական կազմակերպություն»։
Մարտի 14-ին Ռուսաստանը արգելափակել էր Instagram-ը՝ «Ռուսաստանի քաղաքացիների նկատմամբ բռնության կոչեր պարունակող տեղեկություններ հրապարակելու» հիման վրա։ Facebook-ը երկրում արգելափակված է մարտի 4-ից։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը լրագրողներին ասել է, որ չափավորության նկատմամբ մոտեցման փոփոխությունները հազիվ թե նպաստեն նրան, որ Meta ծառայությունները մոտ ապագայում ապաարգելափակվեն Ռուսաստանում։ «Այս դեպքում ընկերությունը մի փոքր խաղաց կանոնների հետ, մանիպուլյացիաների հետ, և, իհարկե, դա անհնարին է դարձնում նման ընկերությունների աշխատանքը երկրում»,- ասել է Կրեմլի խոսնակը։
Աղբյուրը՝ Meduza-ի։