Պլաստիկ աղտոտման խնդիրն ավելի քան երբևէ բախվում է մարդկությանը։ Առաջին բանը, որ գալիս է ձեր մտքին, երբ լսում եք «պլաստիկ թափոններ» բառը, պլաստիկ տոպրակներն ու ջրի պլաստիկ շշերն են:
Լոնդոնում գործող Skipping Rocks Lab ստարտափն առաջարկել է հրաժարվել պլաստիկ շշերից, որոնք թեև հարմար են, բայց դրանք քայքայվելու համար դարեր են պահանջվում: Կախված պլաստիկի տեսակից՝ բնության քայքայման համար պահանջվում է 100-1000 տարի: Մինչ այժմ գիտնականները հստակ չգիտեն, թե պլաստիկ շշերը որքան երկար են քայքայվում։
Ներկայումս աշխարհում պլաստիկ թափոնների միայն մոտ 10%-ն է վերամշակվում: Պլաստիկ բեկորների հսկայական քանակությունը մտնում է համաշխարհային օվկիանոս և հանգեցնում նրա բնակիչների մահվան: Խնդիրն այնպիսի չափերի է հասել, որ նույնիսկ հատուկ տերմին է հայտնվել՝ «պլաստիկ աղտոտում»:
Skippings Rocks Lab-ի գիտնականներն առաջարկել են ջրի պլաստիկ շշերի այլընտրանք՝ թափանցիկ էկոլոգիապես մաքուր Ooho! գնդիկների տեսքով, որը բաղկացած է խմելու ջրից և ջրիմուռի մզվածքից պատրաստված ուտելի պատյանից, որն անվտանգ և էժան նյութ է պլաստիկի համեմատ:
Նման կեղևը համ չունի, ուստի դա չի ազդում ներսի ջրի վրա: Բայց ցանկության դեպքում և՛ թաղանթին, և՛ պարունակությանը կարելի է ցանկացած համ տալ: Ջուրը վայելելու համար բավական է կծել թաղանթը կամ պարզապես ուտել ամբողջ գնդակը։ Միևնույն ժամանակ, եթե չուտեք թաղանթը, այն ամբողջությամբ քայքայվում է 4-6 շաբաթվա ընթացքում: Նման փաթեթավորումը կարող է օգտագործվել նաև այլ հեղուկների համար՝ զովացուցիչ ըմպելիքներ, ալկոհոլ, դեղամիջոցներ կամ նույնիսկ որոշ կոսմետիկա։
Ուտելի ջրային փուչիկների գաղափարն առաջին անգամ ներկայացվել է 2013 թվականին։ Մինչ օրս նախագիծը հավաքել է ավելի քան 1 միլիոն դոլար։ Նրանք ցանկանում են գյուտը ցուցադրել զվարճանքի և սպորտային միջոցառումների ժամանակ․ օրինակ՝ Լոնդոնի մարաթոնին, որի ժամանակ մասնակիցները խմում են մոտ 750 հազար շիշ ջուր։
Առայժմ նորույթը կարելի է գնել միայն Լոնդոնում, սակայն ստեղծողները հույս ունեն այն տարածել աշխարհով մեկ։ Իսկ ուտելի ջրի գնդիկների ստեղծողների գլոբալ նպատակն է արտադրել տարբեր տեսակի ապրանքների համար նախատեսված փաթեթավորում, որը վերամշակելու կարիք չի ունենա։ Ohoo ուտելի ջրի գնդիկները հանրաճանաչ դառնալու բոլոր հնարավորություններն ունեն. մի շարք խոշոր ներդրողներ պատրաստ են ներդրումներ կատարել նախագծում։