ՀՀ-ն չի կարող լինել որևէ վերպետական միավորի անդամ, ինչը կնվազեցնի նրա անկախությունը. Ազատ Հայաստան
«Ազատ Հայաստան» նախաձեռնությունը սկսում է հանդիպում-քննարկումների շարք նշված օրակարգային հիմնադրույթները և մոտեցումները կիսող քաղաքական ուժերի, հասարակական կազմակերպությունների և անհատների հետ:
«Ազատ Հայաստան»-ը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացնում են ստորև.
«Հաշվի առնելով՝ Հայաստանի և Արցախի շուրջ տեղի ունեցող վերջին զարգացումները, աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային վերափոխումների մտահոգիչ միտումները և դրանցում Հայաստանի, Արցախի ու հայ ժողովրդի կենսական շահերի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման հրամայականները ստեղծված աշխարհաքաղաքական և ռազմաքաղաքական  բարդ իրավիճակում հայաստանյան մի շարք ուժերի կողմից ներհայաստանյան քաղաքական կյանքի նպատակային և դիտավորյալ ապակայունացման ոչ կառուցողական գործողությունները՝ «Ազատ Հայաստան» նախաձեռնությունը նախաձեռնում է Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, ժողովրդավարության պաշտպանությամբ և ամրապնդմամբ շահագրգիռ քաղաքական, հասարակական ուժերի ու անհատների համախմբման և նոր քաղաքական, հանրային պլատֆորմի ձևավորման գործընթաց՝ հետևյալ օրակարգային և հրատապ հարցերի ու հիմնադրույթների շուրջ.
Հայաստանի անկախությունը և ինքնիշխանությունը բացարձակ արժեք է և սակարկության ենթակա չէ, Հայաստանը չի կարող լինել որևէ վերպետական և վերազգային միավորի և կազմակերպության անդամ, որը կնվազեցնի Հայաստանի ինքնիշխանությունը և անկախությունը՝ հանգեցնելով, ընդհուպ, դրանց կորստին, Հայաստանի կայուն և անվտանգ զարգացման գրավականը իրական ժողովրդավարության հաստատումն է, որտեղ գերակա են մարդու իրավունքներն ու սոցիալական արդարությունը, Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորումը պետք է տեղի ունենա արցախահայության  ինքնորոշման իրավունքի հիմքով՝ Արցախի ազգաբնակչության անվտանգության և իրավունքների ապահովման հստակ երաշխիքների ամրագրմամբ: