ԿԳՄՍ նախարարը 70-ամյակի կապակցությամբ շնորհավորել է Էդվարդ Միլիտոնյանին
ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը ծննդյան 70-րդ տարեդարձի կապակցությամբ շնորհավորել է Գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանին: Այս մասին հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, նշված է:
«Հարգելի՛ պարոն Միլիտոնյան,
Գրականությունը սերնդափոխություն է, մարդիկ են, որոնք «համընդհանուր տեքստ»-ին են ավելացնում իրենց տողը: Այդ սերնդափոխությունն անառարկելի էր 60-70-ականներին, երբ երևան եկան նոր ասելիքով երիտասարդներ: Նրանցից շատերը մնացին կես ճանապարհին, շատերին էլ, որոնց թվում էիք Դուք, վիճակված էր նոր խոսքը հասցնել նոր ժամանակներ:
Շատ են այն գրողները, որոնք փորձել են ստեղծագործել տարբեր ժանրերում, բայց քիչ են այդ գործում հաջողածները: Դուք այդ քչերից եք: Ձեր մանկական գործերը, պատմվածքներն իսկապես սիրված են և ճանաչված:
Բավական է նշել 2018 թ.-ին մանկական գրականության հեղինակավոր «Անդերսենի մրցանակ»-ի հավակնորդների ցանկում ընդգրկվելու փաստը, որ պատիվ է գրական համայնքի և ամեն երկրի համար: Եվ մանկագրի տաղանդն ու մանկան աչքերով աշխարհին նայելու ունակությունն են պահպանում Ձեր կենսուրախությունն ու զվարթությունը:
Տասնյակ լեզուներով թարգմանված Ձեր ստեղծագործությունները կարևոր նշանակություն են ունեցել հայ ժամանակակից գրականության հանրայնացման գործում:
Ձեր բեղուն կյանքի տարիներին, ունենալով պետական և հասարակական տարբեր հանձնառություններ, նպաստել եք մշակույթի ոլորտի զարգացմանը: Եվ այսօր էլ պատվով շարունակում եք Ձեզ վստահված պատասխանատու գործը:
Ընդունեք, խնդրեմ, անսպառ ներշնչումների և լավատեսության մեր անկեղծ մաղթանքները»: